Ostatnie wpisy
|
¶roda, 01 sierpnia 2012
Czas na kolejn± czê¶æ naszej serii ukazuj±cej t± lepsz±, zadban± stronê Bytomia. Ostatnio doceni³ j± katowicki serwis portalu Gazeta.pl, publikuj±c specjalny artyku³ na jego temat. Cieszy siê ogromn± popularno¶ci±, gdy¿ zdoby³ a¿ 220 lajków na Facebooku! Dziêki niemu wielu ludzi dowiedzia³o siê o naszym blogu i choæ trochê zmieni³o zdanie o Bytomiu. My tymczasem dzia³amy dalej, bo pozytywnych rewitalizacji jest znacznie wiêcej :). Tym razem odrobinê oddalimy siê od ¶cis³ego centrum... ul. Pi³sudskiego: ul. Witczaka: ul. ¯o³nierza Polskiego:
pi±tek, 27 lipca 2012
W 2006 roku wyremontowano budynek u zbiegu ulic Prusa i ¦wiêtokrzyskiej we Wroc³awiu. Kamienica, który przez kilkadziesi±t lat straszy³a wroc³awian, zmieni³a siê – dzi¶ wzbudza zainteresowanie i pozytywne emocje. Okre¶lana jest jako: „najbardziej oryginalna”, „jedyna taka w Polsce”, „najbardziej zachwycaj±ca kamienica Wroc³awia i pere³ka architektury secesyjnej”. Tak stolica Dolnego ¦laska, pe³en gotyckich i barokowych zabytków, chwali siê secesyjn± kamienic±! Ulica Dworcowa 22 - róg Moniuszki Przechodz± Pañstwo obok niej codziennie. Niektórzy pewnie pamiêtaj± znajduj±ca siê od strony ul. Moniuszki - „Tosce”. Cofnijmy siê jednak do o wiele dawniej do czasów. Do roku 1905, kiedy w³a¶cicielem budynku na rogu ulic Dworcowej i Moniuszki (wtedy Gimnazjalnej) by³ dr Max Bloch*, radca sanitarny i radny miejski Bytomia. Bloch zleci³ wroc³awskiemu architektowi, Wilhelmowi Hellerowi, zaprojektowanie w tym miejscu nowej, wiêkszej, wygodniejszej i bardziej eleganckiej kamienicy. Na parterze znalaz³ siê sklep i Kulmbacher'owska Piwiarnia, na I i II piêtrze dwa rezydencyjne, du¿e mieszkania, a na III pietrze pracownia fotograficzna i mniejsze mieszkanie. W elewacji zastosowano specjaln± glazurowan± ceg³ê, w ró¿nych kolorach i ró¿nych rozmiarów, detale architektoniczne wykonano nie tylko ze sztucznego kamienia, ale tak¿e – co niezwykle – z metalu. Szklane zadaszenia i metalowe konstrukcje – s± najbardziej ¶mia³± secesyjna realizacj± na terenie Górnego ¦l±ska. Architekt by³ niezwykle dumny ze swego dzie³a, które opisa³ w fachowym tygodniku Ostdeutsche Bau-Zeitung. Dziêki temu opisowi wiemy, ¿e podczas otwarcie kamienicy przemawia³ architekt miejski Bytomia Carl Brugger oraz znamy nazwy wszystkich podwykonawców, z których zdecydowana wiêkszo¶æ pochodzi³a z Wroc³awia. Proszê spojrzeæ na te ¶liczne, a tak zaniedbane detale (Nie powinno wydawaæ siê zgody na wstawianie plastikowych okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków!). Wystarczy zamkn±æ oczy i wyobraziæ sobie jak ta kamienica wygl±da³aby po odnowieniu! Czy bêdzie ³adniejsza od tej wroc³awskiej? c.d.n.
------------------
wtorek, 24 lipca 2012
£abêd¼ niemy (Cygnus olor) „numer rejestracyjny” 03EE
£abêd¼ niemy mo¿e wa¿yæ do 23 kg, to najciê¿szy gatunek ptaka lataj±cego na ¶wiecie! Rekordzista pochodzi z Polski !
£abêd¼ klasycznie...
„Brzydkie kacz±tka”... hm...? Ta nazwa lepiej pasuje do £yski (Fulica atra):
Tak, ale w Bytomiu, w zespole Przyrodniczo-krajobrazowy „¯abie Do³y” mo¿na spotkaæ blisko 130 gatunków ptaków! Dzi¶ przedstawiamy tylko Cygnus'a.
sobota, 21 lipca 2012
Plany najokazalszej kamienicy przy ulicy Krakowskiej - pod numerem 44 - sporz±dzi³ w marcu 1897 roku mistrz murarski Robert Satke dla ober¿ysty Isidora Böhma. Jednak ju¿ nastêpnego miesi±ca zmiany na tych planach zaakceptowa³ nowy w³a¶ciciel - Johann Prassek. Jak g³osi trzymana przez anio³ka wstêga – dom ukoñczono w roku nastêpnym. W 1899 roku kamienica znowu zmieni³a w³a¶ciciela. Zosta³ nim Maks Angers (1876-1941). Angers prowadzi³ w Bytomiu fabryczkê i hurtowniê alkoholi. W kamienicy przy ulicy Krakowskiej otworzy³ sklepy (wej¶cia po bokach) oraz restauracjê i szynk. Subtelnej ró¿nicy miêdzy tymi pojêciami nie potrafiê wyja¶niæ (w oryginale: „Restaurant” i „Schank-lokal”), restauracja by³a prawdopodobnie czym¶ wykwintniejszym. W tylnym pomieszczeniu za restauracj± mo¿na by³o nawet pograæ w bilard. Do obu lokali wchodzi³o siê przez g³ówn± bramê zwieñczon± z³ot± koron±. Po lewej znajdowa³a siê restauracja, po prawej – szynk. Dzi¶ oba wej¶cia s± zamurowane, ale o ¶wietno¶ci lokalu ¶wiadcz± stiukowe dekoracje na ¶cianach i suficie sieni. Na fryzie przedstawiono dionizyjskie prace i zabawy ma³ych dzieciaków - zbieraj±cych i wrzucaj±cych winoro¶l do wielkiej beczki, graj±cych na instrumentach i tañcz±cych czy ucztuj±cych przy stole. Kilka lat pó¼niej powsta³ tutaj tak¿e Hotel Goldene Krone (Z³ota Korona) wymieniony w Ksi±¿ce adresowej z 1913 roku . Maks Angres po ¶lubie z Ró¿± Schickler wyjecha³ do Hamburga i jak siê zdaje, nie prowadzi³ ju¿ w Bytomiu interesów, a jedynie wynajmowa³ nale¿±ca wci±¿ do niego kamienicê. Pó¼niejsze losy tego ¿ydowskiego ma³¿eñstwa, zakoñczone tragiczn± deportacj± do Miñska opisuje Hildegard Thevs na stronie kamieni pamiêci. Losy bytomskich ¿ydów s± dzi¶ w ich mie¶cie ca³kiem zapomniane. Zapomniana jest tak¿e ta piêkna, ale zaniedbana kamienica.
Wszystko to mo¿na zmieniæ i przywróciæ blask naszym zabytkom!
niedziela, 15 lipca 2012
Opinie bytomian o Agorze s± bardzo spolaryzowane. Czego z³ego by o niej nie mówiæ, trzeba przyznaæ, ¿e dziêki niej ¦ródmie¶cie dozna³o estetycznego kopa. Jej powstanie ¶ci±gnê³o tu inwestorów, którzy z kolei zainwestowali w okoliczne kamienice. Poni¿sze zdjêcia s± najlepszym tego dowodem i przy okazji kolejnym ¶wiadectwem, ¿e w Bytomiu jest piêknie! Ul. Dzieci Lwowskich: Ul. Jainty: Ul. Browarniana: Zobacz poprzednie czê¶ci: |